Kronika oddziału przedszkolnego

Rok szkolny 2022/2023

 

Mam tę, moc, czyli co daje mi siłę

W ramach obchodów DBI 2023, przedszkolaki wzięły udział w lekcji online „Mam tę moc, czyli co daje mi siłę”, Na zajęciach została poruszona kwestia tego, jak wielką moc mają słowa, co daje nam w życiu siłę i jak reagować na sytuacje w sieci. Była to lekcja z zastosowaniem metod aktywizujących dzieci w klasie.

Warsztaty z drukarką 3D

W piątek 24 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne z drukarki 3D, które pozwoliły dzieciom rozwinąć wyobraźnię. Przedszkolaki przez całe zajęcia miały okazję obserwować pracę pięciu drukarek, więc każdy uczestnik mógł z bliska przyjrzeć się w jaki sposób powstają modele trójwymiarowe. Oprócz tego obejrzeliśmy kolekcje gotowych wydruków zaczynając od tych prostych a kończąc na tych bardziej skomplikowanych złożonych z wielu elementów. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał dyplom a cała grupa gotowy wydruk kota.

Tydzień z teatrem

W dniach 20-24 lutego w przedszkolu realizowaliśmy tematy związane z teatrem. W naszej sali wspólnie przygotowaliśmy teatrzyk, pacynki i rekwizyty wykorzystywane podczas przedstawień. Przedszkolaki poznały wyposażenie teatru, jego rodzaje i zasady obowiązujące podczas oglądania przedstawień. Dzieci miały okazję wcielić się w różne role przy pomocy lalek. To była świetna zabawa, która u niektórych ujawniła talent aktorski.

Warsztaty kulinarne

We wtorek 21.02.2023 r. przestrzegając zasad bezpieczeństwa Przedszkolaki postanowiły przygotować sałatkę warzywną. Nie każde dziecko było przekonane do takie formy podania jarzynowych witamin, ale niektórzy zmienili zdanie. Pomocne w tej decyzji było samodzielne przygotowanie posiłku. Dzieci obierały, kroiły i mieszały warzywa. Oprócz tego Przedszkolaki nauczyły się, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny. To był pracowity dzień dla wszystkich, ale dał dzieciom wiele satysfakcji.

Walentynki
14 lutego 2023 r.
Dzień zakochanych to piękny czas, kiedy możemy podziękować innym za to, że są przy nas kiedy ich naprawdę potrzebujemy. Przedszkolaki postanowiły celebrować to święto przy szalonych tańcach i zabawach ruchowych. Nie zabrakło również, robienia kartek dla swoich ulubionych kolegów i koleżanek. Później można było się cieszyć otrzymując je z poczty walentynkowej przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Na koniec dnia dzieci zasiadły do stoliczków, aby przy wspólnych rozmowach poczęstować się słodkościami.

Spotkanie z policjantem „Bezpieczeństwo w czasie ferii”
24 stycznia 2023 r.
Ferie zimowe to wyczekiwany czas dla wszystkich dzieci. Pan Policjant odwiedzając naszą szkołę zadbał o to aby przypomnieć zasady bezpieczeństwa w tym czasie. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania i w skupieniu słuchały prelekcji.

Dzień Babci i Dziadka
21 stycznia 2023 r.
Babcia i Dziadek pełni w życiu dziecka bardzo ważną rolę. To Oni dbają każdego dnia, aby uśmiech wnuków nie schodził z ich twarzy. Dzieci chcąc podziękować im za dobre serce przygotowały piosenkę na uroczystość szkolną i samodzielnie wykonały prezenty, które po występie wręczyły Dziadkom. Zaproszeni Goście, dzięki Rodzicom przedszkolaków mogli w miłej atmosferze usiąść w sali z wnukami i poczęstować się domowym ciastem i wypić pyszną kawę. Zwieńczeniem tego dnia był bal karnawałowy, gdzie nie zabrakło wspólnych tańców i zabaw.

Spotkanie opłatkowe
21 grudnia 2022 r.
W ten wyjątkowy dzień w odświętnych strojach i miłej atmosferze, dzieci z oddziału przedszkolnego podzieliły się opłatkiem składając sobie życzenia. Następnie zasiadły do stoliczków i słuchając kolęd częstowały się pierniczkami, które dzień wcześniej same przygotowywały. Wykonały również ozdobę świąteczną z pomarańczy i goździków. To był wspaniały dzień pełen życzliwości i pięknych zapachów.

Świąteczne warsztaty
20 grudnia 2022 r.
Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach Bożonarodzeniowych przeprowadzonych przez p. Annę Bączek. Każde dziecko wykonało świecę. Poprzez zabawę dzieci stworzyły piękne prace oraz poznały nową technikę plastyczną- decoupage.

Mikołajki

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo wyczekiwany Gość. Przedszkolaki miały to szczęście, że Mikołaj odwiedził ich dwukrotnie. Dzieci szczerze się cieszyły i w podziękowaniu za prezenty obdarowały Mikołaja piosenką, tańcem i własnoręcznie robioną książeczką. Był to wyjątkowy i magiczny dzień. Bardzo dziękujemy i zapraszamy do nas za rok.

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada Przedszkolaki z naszego oddziału uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego misia. W tym wesołym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta oraz wykonały pracę plastyczną. Przedszkolaki były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać je swoim kolegom i koleżankom.

Andrzejki

22 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat wróżb i zabaw związanych z andrzejkową tradycją. Wszystkie przedszkolaki z wielką radością wypowiadały zaklęcia i brały udział w licznych wróżbach. Uwieńczeniem tego dnia była dyskoteka andrzejkowa, gdzie dzieci mogły spędzić zabawę wspólnie z uczniami naszej szkoły i zaprezentować się w swoich przebraniach.

Spektakl teatralny

18 listopada nasze Przedszkolaki wybrały się do Kazimierzy Wielkiej na spektakl pt. ,,Czerwony Kapturek’’. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały przedstawienie, bo historia była nieco inna niż zwykle. Miła atmosfera, spektakl i jazda autokarem sprawiła, że dzieci wróciły do szkoły uśmiechnięte i zadowolone.

Październik wyjątkowo nas rozpieszczał piękną pogodą, dlatego jeśli była tylko taka możliwość, żeby naukę i zabawę kontynuować na świeżym powietrzu chętnie z tego korzystaliśmy. W czasie spacerów, przypominaliśmy sobie zasady bezpieczeństwa i ruchu drogowego, dokonywaliśmy obserwacji przyrodniczych i uczyliśmy się samodzielności (ubieranie się i rozbieranie). Mieliśmy możliwość uczcić pamięć tych, którzy już od nas odeszli, zapalając na pobliskim cmentarzu znicz. Nie zabrakło również wizyt na naszym placu zabaw i boisku szkolnym to sprawiało nam najwięcej radości.

Pobyt w przedszkolu, nie oznaczał jednak nudy. Tu mali odkrywcy mogli zamienić się w małych kucharzy, którzy chętnie jedzą owoce i warzywa, albo po prostu wspólnie się bawić wykorzystując nowe przedmioty i cieszyć się ze szczęścia innych  (celebrowanie urodzin kolegi). Goście, którzy nas odwiedzili (starsi koledzy w ramach programu ,,Przerwa na czytanie’’) czy też uczestnictwo w pokazie historycznym ,, Wrzesień 39’’ nie tylko otwierają nam drzwi do nowych doświadczeń, ale pokazują nam nowy obraz siebie i jak w tym wszystkim potrafimy się odnaleźć.

Miesiąc wrzesień dla wszystkich Przedszkolaków jest czasem bardzo wyjątkowym. Dzieci muszą się wykazać samodzielnością, zmierzyć się z zadaniami, które są od nich wymagane, a przy tym wszystkim odnaleźć się w nowym otoczeniu. Pomimo niektórych trudności ,, Sówki’’ z Oddziału Przedszkolnego w Dzierążni okres adaptacyjny zaliczyły bardzo dobrze. Świadczyć może o tym codzienny uśmiech i realizacja zadań w jakich już zdążyli uczestniczyć:

  • Wizyta w bibliotece szkolnej;

  • Dzień Kropki;

  • ,,Sprzątanie Świata’’;

  • Wizyta Pani z Biblioteki ;

  • Uczestnictwo w zajęciach grupowych;

  • Dzień Chłopaka.

Gratulujemy wszystkim Przedszkolakom wytrwałości i życzymy coraz to lepszych miesięcy spędzonych w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

Rok szkolny 2021/2022

 

Wycieczka do Stadniny Koni w Michałowie

W dniu 20.06.2022r. swoje bramy szeroko otworzyła przed nami Stadnina Koni Michałów. Mięliśmy możliwość od środka zaobserwować codzienne życie stadniny.

A oto krótka historia stadniny.

Stadnina Koni Michałów powstała w 1953 i od tego czasu konsekwentnie realizuje program hodowlany koni czystej krwi arabskiej. Wnikliwa realizacja celów krótko jak i długoterminowych spowodowała, że stadnina od kilku lat jest liderem w dziedzinie hodowli nie tylko w Polsce ale i w Europie. Stado liczy ponad 400 sztuk, w tym 120 doskonałych klaczy matek, jest jednym z najwyżej cenionych stad koni czystej krwi arabskiej na świecie, a wyhodowane konie zdobywają najwyższe laury na czempionatach rangi światowej.

Poza stadem koni czystej krwi arabskiej stadnina hoduje także konie rasy małopolskiej o rzadko spotykanej maści tarantowatej oraz utrzymuje niewielkie stado kucy szetlandzkich.

Na uwagę zasługuje fakt utrzymywania przez Stadninę Koni Michałów dwóch wzorcowych stad bydła mlecznego: krów rasy jersey oraz krów rasy holszytno-fryzyjskiej, które zostały wielokrotnie nagradzane za wyniki.

Drugim punktem wycieczki była Leśniczówka w Michałowie. Na spotkaniu z leśnikami dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o życiu zwierząt leśnych, oraz mieliśmy okazję podziwiać szkółkę leśną. Podziwialiśmy bogactwo polskiej przyrody oraz poznaliśmy formy jej ochrony. Dziękujemy!

Koziołek Matołek

Legendarny Koziołek Matołek zabrał dzieciaki w fantastyczną podróż dookoła świata, podczas której spotkał wielu przyjaciół, którzy pomogli mu dotrzeć do wymarzonego Pacanowa. Obejrzeliśmy zabawne perypetie, bohaterów oraz wartko tocząca się akcję a wspaniała autorska, scenograficzna oprawa uczyniły spektakl dla nas niezwykle ciekawym. Bajka pełna ciekawych przygód i niezapomnianych wrażeń. Spektakl oparty na motywach książki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany.

W tym dniu naprawdę nie było czasu na nudę. Rano były gry i zabawy na sali gimnastycznej, potem dzieci mogły poszaleć na placu zabaw. Chwilą wytchnienia była wizyta w naszym oddziale Seniorów z Klubu Senior + z Niewiatrowic. Seniorzy czytali ciekawe opowiadania i bajki, których z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu dzieci wysłuchały. Na koniec były słodkie niespodzianki.

Pani Dyrektor i nauczyciele przygotowali dzieciom również mały poczęstunek oraz lody. Mamy nadzieję, że ten dzień nasze przedszkolaki zapamiętają jako radosny i pełen miłych wrażeń.

Dzień Matki – Wszystkie Kwiaty dla mojej mamy

Dzień Mamy był hucznie obchodzony w naszej szkole. My dla naszych mam przygotowaliśmy wierszyk, piosenkę i taniec. Oprócz tego na zajęciach plastycznych tworzyliśmy piękne kwiaty – stokrotki.

Misiowe zajęcia pod chmurką

Głównym zadaniem dzieci było zorganizowanie zawodów sportowych w oparciu o postacie z bajki/historie, zaczerpnięte z bajek/atrybuty postaci bajkowych. Ostatni moduł projektu ma zachęcać do aktywności sportowej, ale i rozwijać wyobraźnię. Dzieci wraz z nauczycielem miały opracować tor przeszkód w oparciu o wskazówki zawarte w scenariuszu.

Zajęcia przyrodnicze

Wczesną wiosną posialiśmy w naszej sali przedszkolnej nasionka, z których wyrosły roślinki. Teraz przyszedł czas, aby roślinki posadzić w ogrodzie.

Oby ta obserwacja i uprawa roślin w ogrodzie przedszkolnym okazała się doskonałą inspiracją dla nas.

Zajęcia wielkanocne z Panią A. Bączek

Tuż przed Wielkanocą odwiedziła nas Pani Anna Bączek. W ramach warsztatów dekorowaliśmy wielkanocne jaja.



Wielkanoc

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Poznaliśmy zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Dekorowaliśmy jaja wielkanocne, robiliśmy koszyczki, następnie mieliśmy za zadanie odnaleźć słodycze, które Pani wcześniej ukryła w ogrodzie przedszkolnym.

Warsztaty chemiczne Zaelektryzowani

Dzisiaj mięliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach fizyczno-chemicznych Zaelektryzowani. Działo się wiele, sami zobaczcie.

Czyste powietrze wokół nas

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Moduł 5 – Bajarz Misiowy

Aktywność dzieci w module 5 projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury w ramach czytelniczego spotkania, jest opowiadana im etapami historia. Storyline jest metodą, która w dużym stopniu angażuje dzieci — to one są głównymi twórcami i uczestnikami historii, która rozwijana jest podczas zajęć. Nauczyciel podaje dzieciom wątki opowiadania, a zadaniem uczestników jest ich rozwijanie, wzbogacanie i rozwiązywanie zawartych problemów przez działanie. Na podstawie pomysłów dzieci nauczyciel wymyśla i przedstawia kolejny fragment opowiadania, nad którym potem pracują przedszkolaki. My stworzyliśmy własne książeczki, oraz Misiowy Kącik Czytelniczy.

Zajęcia muzyczne

W ramach zajęć muzycznych z naszą panią zagraliśmy i zaśpiewaliśmy piosenkę „Maszeruje Wiosna”.

Wyjazd  do Pińczowa

29.03.2022 r. mięliśmy okazję zwiedzić Pińczów i podziwiać wystawę Szopek Krakowskich w nowo otwartym Domu Ariańskim, to niezwykłe miejsce stworzone na styku dwóch epok – Renesansu i Oświecenia. Następnie W Muzeum Regionalnym podziwialiśmy wystawę sakralną, poznaliśmy historię powstania miasta – wystawa dokumentuje okres istnienia Pińczowa od XV w. po II Republikę Pińczowską. Na uwagę zasługuje makieta, nieistniejącego już Zamku Pińczowskiego oraz detale architektoniczne z niego pochodzące. Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach. To była wspaniała przygoda.

Dzień Talentów , Pierwszy Dzień Wiosny

W pierwszy dzień wiosny, odbył się „Dzień Talentów”, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie wraz z przedszkolakami. Jako pierwsi zaprezentowaliśmy „Taniec Wiosny”. Tu również nasza Ania ujawniła swój talent muzyczny i pięknie zaśpiewała piosenkę pt.”Tańcz, tańcz, tańcz”, następnie starsi uczniowie przygotowali różne wspaniałe pokazy. „Dzień Talentów okazał się być bardzo udaną i atrakcyjną imprezą. Wszystkie dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem uczestniczyły w realizacji różnorodnych zadań. Miały możliwość zaprezentowania swoich talentów i pasji przed całą społecznością szkolną, a efekty ich warsztatowych dokonań zostały docenione przez koleżanki, kolegów i nauczycieli. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali wielkie brawa i słodki upominek.

Po występach udaliśmy się wraz z klasami 1-3 na poszukiwanie wiosny. Staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Marzanna to kukła wykonana głównie ze słomy (słoma – to symbol urodzaju) i starych ubrań. Sama kukła jest symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła. Dzisiaj ze względu na dbałość o środowisko topienie marzanny nie jest już tak często praktykowane dlatego my spaliliśmy kukły.

Warsztaty muzyczne

W piątek 11 marca naszą szkołę odwiedził p. Adam Kocerba – muzyk ludowy, dokumentalista, animator folkloru muzycznego z Działoszyc. Pan Adam opowiadał nam o instrumentach wchodzących w skład kapeli ludowej, zaprezentował brzmienie instrumentów ze swojej kolekcji, a były to skrzypce, klarnety, trąbki, akordeony, harmonie, kontrabas i bębny. Wszyscy z uwagą słuchaliśmy ciekawostek oraz utworów granych przez p. Adama i prezentowanych na nagraniach.

Warsztaty Pani S. Wąsowska

Na zajęciach odwiedziła nas p. Sylwia Wąsowska – nauczycielka fizyki w naszej szkole. Pani Sylwia pokazała nam niesamowite, zaskakujące i interesujące doświadczenia, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Kącik przyrodniczy

Kącik przyrody w przedszkolu to nasze miejsce do obserwacji i eksperymentalnego poznawania świata przyrody. W tym miejscu posialiśmy owies, rzeżuchę i wiosenne kwiaty. Każde z nas wsadziło cebulkę do kubeczka, po czym wykonaliśmy świąteczne zajączki.

Misiowe recepty na pozytywne myślenie     

Zrealizowaliśmy kolejny moduł projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury pt. „Misiowe recepty na pozytywne myślenie”, który miał na celu ukazanie dzieciom pozytywnych wartości życia rodzinnego, wdrażanie do aktywnego wypoczynku w rodzinie i nauka planowania wspólnych aktywności.

Zajęcia „Wędrująca woda”

Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dzieci nieco cierpliwości. Do zabawy przygotowaliśmy 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Eksperyment w sumie trwa kilka godzin. Pierwsze reakcje czyli barwienie się i zwilżenie papierowych ręczników zauważyliśmy dość szybko.

Bal karnawałowy

W dniu 24.02.2022r. w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy – niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i radości. W tym dniu pojawiały się wśród nas kolorowe postacie z bajek. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W sali w czasie tańców było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

Warsztaty przyrodnicze „Sposoby zwierząt na przetrwanie zimy”

Kiedy za oknem pojawi się zimowa aura, temperatura spadnie poniżej zera, a glebę pokryje warstwa śniegu zaczyna się dla zwierząt ciężki okres. Mimo że wypracowały one kilka strategii na przetrwanie zimowych warunków, nie wszystkie z nich przeżywają, zwłaszcza gdy pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca. O sposobach radzenia sobie zwierząt w tych ciężkich warunkach opowiedziała nam pani ze Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych. Było bardzo ciekawie.

Walentynki

14 lutego był dla naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: dowiedziały się o historii Dnia Świętego Walentego, rozwiązywały zagadki dotyczące tego święta,tańczyły z serduszkowymi balonami, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami opaskami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. W tym  czerwonym  dniu każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka i balonika. W tym dniu Pani Dyrektor wręczyła również dyplomy za udział w akcji „Gang Swojaków ” i słodkości dla każdego. Był to dzień miłych wrażeń.

Zajęcia P – jak ptaszek

Przy okazji wprowadzenia literki P na zajęciach robiliśmy ptaszka metodą origami. Nasze ptaki były duże, kolorowe i już nie mogą doczekać się wiosny.

Zajęcia porównywanie zbiorów

Przedszkolaki ćwiczyły klasyfikowanie według różnych cech, przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów oraz posługiwanie się znakami matematycznymi =, <, >.

Zajęcia muzyczne

Muzyka odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka, a wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie edukacji muzycznej. Zaleca się głównie: ruch przy muzyce, śpiew, grę na instrumentach, słuchanie oraz tworzenie muzyki. My również się dobrze bawiliśmy.

Zajęcia figury geometryczne

Celem zajęć edukacji matematycznej było rozwijanie intuicji geometrycznej, utrwalenie nazw i wyglądu podstawowych figur geometrycznych oraz rozwijanie kreatywności. Zajęcia łączyły w sobie różnorodne formy aktywności. Poprzez udział w zabawach przedszkolaki utrwaliły pojęcia i umiejętności matematyczne. Miały też okazję do treningu twórczości.

Grudzień

Warsztaty bożonarodzeniowe

 08.12.2021 r. odbyły się w Oddziale przedszkolnym warsztaty bożonarodzeniowe.

Uczestnictwo w warsztatach to okazja, by poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i skupieniem wzięły udział w warsztatach. Każde dziecko wykonało  samodzielnie pod okiem instruktora pani Anny Bączek świąteczną bombkę.

Akcja “Zostań Świętym Mikołajem

Po raz pierwszy w naszym Oddziale Przedszkolnym i Szkole Podstawowej, została zorganizowana akcja „Zostań Świętym Mikołajem”. Zbieraliśmy nowe zabawki, pluszaki, podusie, puzzle, gry. Wszystko po to, aby umilić chorym dzieciom z Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Kielcach pobyt w szpitalu. 6 grudnia 2021 r. pani Sylwia i Tomasz Puchała – organizatorzy akcji przekazali zebrane paczki dzieciom.

Byliście bardzo hojni ! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Dobro wraca !

Listopad

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada br. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem, lub innym pluszakiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, 'Jadą, jadą misie”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.

Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Sala zabaw

Tak dla urozmaicenia, bawimy się również w naszej sali zabaw.

Andrzejki

30 listopada odbyły się w naszym przedszkolu andrzejki, a więc wróżby i świetna zabawa. Hokus pokus, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary! Tymi słowami rozpoczęła się impreza andrzejkowa.

Wszyscy bawiliśmy się super, tańczyliśmy do wybranej przez nas dyskotekowej muzyki.

Było bardzo wesoło!

Pan Poeta

W środę 25.11.2021 r. odwiedził nasz Oddział przedszkolny i klasy 1-3 i przeprowadził godzinne warsztaty Pan Poeta – autor książek dla dzieci.

Bajki edukacyjne Pana Poety uczą przez pokazywanie. Do bajek Pan Poeta, przygotował mnóstwo kreatywnych zabaw. Te literackie warsztaty dla dzieci najmłodsi, oglądali  z szeroko otwartymi oczami. W końcu nieczęsto odwiedza ich ogromny, prawie dwumetrowy Pan Poeta z „kokardką” na szyi, żółtą walizką pełną rekwizytów i wielkim workiem kolorowych balonów.

III Moduł Małego Misia Opowiem Wam o Polsce

To moduł przez który kształtowaliśmy m.in. wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro; właściwe postawy szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie. Realizując kolejny moduł  z „Małego Misia w świecie wielkiej literatury” poznaliśmy opracowane materiały na temat Polski. Utrwaliliśmy  informacje związane z utratą i odzyskaniem niepodległości. Poznaliśmy legendę o Czechu, Lechu i Rusie. Śpiewaliśmy również hymn państwowy. Wiemy już jak wiele znaczy dla nas wszystkich odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Październik

Swojaki

Uczestniczymy w akcji “Gang Swojaków”, wykonaliśmy inscenizację do piosenki. Dzięki Swojakom poznajemy naszą polską przyrodę. Zwiedzamy z nimi Polskę od gór aż po morze. W ich towarzystwie nie nudzimy się i przeżywamy mnóstwo niesamowitych przygód. Swojaki przyjaźnią się też z wieloma zwierzętami, które są pod ochroną. Dobrze wiemy teraz, że wystarczy zrobić coś niewielkiego dla tych, którzy są w potrzebie.

Wyjście na cmentarz

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. My również postanowiliśmy odwiedzić nasz pobliski cmentarz i zapalić znicze na grobach partyzantów.

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

Już kolejny raz uczestniczymy w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Oto  niektóre z naszych prac.

Straż pożarna

19 października odwiedziliśmy wraz z naszymi kolegami i koleżankami z klasy pierwszej strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierążni.

Podczas wycieczki poszerzyliśmy swoje dotychczasowe wiadomości na temat pracy strażaka. Druhowie pan Robert Helak i pan Łukasz Paterek opowiedzieli nam o tym, co się dzieje od momentu sygnału syreny do powrotu strażaków z akcji.

Strażak jest nie tylko specjalistą od gaszenia pożarów, ale także ratownikiem, który dysponując specjalistycznym sprzętem pomaga ludziom w najtrudniejszych sytuacjach, takich jak: wypadki komunikacyjne, katastrofy budowlane. W straży panuje idealny porządek, wszystko ma swoje wyznaczone miejsce. Na koniec wręczyliśmy podziękowanie naszym dzielnym strażakom za umożliwienie zwiedzania straży pożarnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat pracy strażaków.

Dziękujemy!

Makieta lasu

Rozmawialiśmy o jesiennej przyrodzie. Rozwijaliśmy umiejętności współpracy w grupie poprzez wspólne wykonanie „Makiety lasu” z różnych materiałów, przy niewielkiej pomocy nauczyciela. Poznaliśmy zwierzęta leśne, ich naturalne środowisko, dowiedzieliśmy się czym się żywią i jak należy pomagać im w czasie zimy.

Literka M

Na naszych zajęciach w październiku m.in. poznaliśmy i utrwaliliśmy literkę „M, m”.

Wrzesień

24 września

Sportowy Turniej Miast i Gmin

Uczestniczyliśmy w XXVII Sportowym Turnieju Miast i Gmin, były w tym dniu  zakręcone i szalone gry i zabawy  przedszkolaków na sali gimnastycznej.

Po sportowych zmaganiach odwiedziliśmy gabinet naszej pani pielęgniarki, która przybliżyła nam swoją pracę.

Rozmawialiśmy o pierwszej pomocy, higienie osobistej,  różnych chorobach czyhających na nas w tym trudnym okresie jesienno–zimowym i o tym jak można się przed nimi ustrzec.

Dziękujemy !

21 września

W tym dniu odwiedziliśmy naszą szkolną bibliotekę i mogliśmy wybrać sobie książeczkę do poczytania w domu.

20 września 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

To radosne święto zostało ustanowione na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Przypomnieliśmy sobie w tym dniu o prawach dziecka. Bawiliśmy się  biorąc udział  w  dodatkowych zajęciach, animacjach i konkursach.

17 września

 Sprzątanie świata.

 Międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie , polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania –  my sprzątaliśmy teren wokół szkoły.

15 września                                                                                   

 Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.

Co to za święto?

Otóż Dzień Kropki stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentówi pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych.

Obejrzeliśmy w tym dniu film o historii małej Vashtii.  Rozmawialiśmy o tym jak przegonić smutki, jak dodawać innym i sobie wiary we własne możliwości. Opowiadaliśmy o własnych talentach, malowaliśmy obrazy stawiając kropki patyczkami do uszu – co  za arcydzieła!!!

Była okazja również do ciekawych zabaw ruchowych w sali i na placu zabaw.

Oj działo się w naszym oddziale.

Rozpoczęliśmy nowy rok przedszkolny 2021/2022

Przywitaliśmy nowe koleżanki i nowych kolegów. Mówiliśmy o naszych prawach i obowiązkach. Razem się uczyliśmy, razem się bawiliśmy. Przedszkole to nasz drugi dom – dom pełen ciekawych przygód, pomysłów i zabaw. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, spotkaliśmy się z panem policjantem.

Rok szkolny 2020/2021

 

24 czerwca gościliśmy panie z Placówki Terenowej KRUS w Pińczowie .

Łukasz Iwan został laureatem konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat wypadkom zapobiegamy”. Łukasz zajął w etapie wojewódzkim 3 miejsce, a w etapie ogólnopolskim tego konkursu jego praca została wyróżniona.

Spotkaliśmy się również z panem policjantem, który zwracał szczególną uwagę na bezpieczeństwo w czasie wakacji .

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 odbyło się 25 czerwca. Pani wręczyła nam pamiątkowe dyplomy i życzyła udanych wakacji !!!

23 czerwca świętowaliśmy Dzień Ojca. Zrobiliśmy dla naszych tatusiów laurki. 24 czerwca z tej okazji w naszej szkole gościliśmy Mobilne Centrum Animacji Puchatek, tatusiowie mogli być w tym dniu z nami. Bawiliśmy się super – sami zobaczcie !!!

Dzień Dziecka
Nasze święto uczciliśmy w przedszkolu na placu zabaw. Były gry i zabawy na świeżym powietrzu i oczywiście coś na przekąskę .
W tym dniu odwiedziła nas również Pani dyrektor Anna Bajur a w ramach jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem ,,Lubimy czytać polskich autorów”, nauczyciel Edukacji Wczesnoszkolnej pani Magda Książek przeczytała nam „Lokomotywę” Juliana Tuwima.
Zabawa była przednia!

Dzień Matki
26 Maja Dzień Mamy – święto to obchodzimy jako wyraz szacunku dla wszystkich mam. W naszym przedszkolu zrobiliśmy piękne laurki i kwiaty dla naszych mam. Zaprosiliśmy mamy w tym dniu na nasz występ, były wierszyki, piosenki i specjalny taniec dla mam.

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej
W ramach programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” rozmawialiśmy o źródłach i rodzajach dymów.
Rozmawialiśmy również na temat szkodliwości palenia papierosów.

Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Rozmawialiśmy o tym jak dbać o naszą planetę , o tym jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Już wiemy, że dobro Ziemi leży w naszych rękach.

Z życia przedszkola kwiecień

Początek kwietnia to głównie nauka przez zabawę. Chętnie bawimy się np. w zabawę „Jestem wężem”, czy ćwiczymy razem z „Gąsienicą Basią”.

Robimy kartki świąteczne

Zbliża się Wielkanoc , dlatego w naszym przedszkolu wykonywaliśmy kartki wielkanocne.

Pani Anna Bączek instruktor zajęć plastycznych z Klubu Seniora w Niewiatrowicach, przekazała pakiety przygotowane do wykonania kartek świątecznych. Przedszkolaki w naszym przedszkolu oraz Seniorzy w swoich domach wykonywali kartki według instruktażu pani Ani. W ten sposób łączymy pokolenia , na razie zdalnie a w przyszłości mamy nadzieję, że się nam uda spotkać  w realu.

Dziękujemy Pani Ani Bączek i Seniorom  za współpracę.

Z życia przedszkola marzec

W marcu poznaliśmy Ziemię  – naszą błękitną planetę. Poznawaliśmy Ziemię wszystkimi zmysłami. Rozmawialiśmy o Układzie Słonecznym, poznaliśmy planety. Dowiedzieliśmy się również kiedy na Ziemi żyły dinozaury. Odbyliśmy podróż dookoła świata. Wędrowaliśmy po wszystkich kontynentach. Już wiemy gdzie mieszkają: pandy, słonie, kangury, misie koala czy pingwiny.

Założyliśmy kącik przyrodniczy, hodowlę fasoli i rzeżuchy i obserwowaliśmy ich wzrost. Zrobiliśmy Eko – Kalendarz i tym samym przystąpiliśmy do 4 modułu Małego Misia pt.”Zmisiowany Eko – Kalendarz”. Zgodnie z wyznaczonymi datami będziemy rozmawiać o przyrodzie i świętować w przedszkolu wybrane święta ekologiczne – oczywiście z literackim akcentem. Rozwijamy tym samym zainteresowania przyrodą i ochroną środowiska.

Poprzez zabawę utrwaliliśmy cyferki.

Walentynki!

Dzień Zakochanych to przede wszystkim czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. I mimo, że jest to przede wszystkich święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. W naszym przedszkolu również uczciliśmy ten dzień.

Z życia przedszkola

Na dworze zimno, a przedszkolaki wspaniale spędzają czas w przedszkolu. W ostatnim czasie zabawy konstrukcyjne, prace plastyczne, tańce to ich ulubione zajęcia. Nie zapominają o codziennym układaniu puzzli, czy klocków Lego. Wiedzą, że tym sposobem trenują pamięć oraz uczą się  logicznego myślenia.

Na naszych zajęciach robimy doświadczenia, odgadujemy, uczymy się korzystając z różnych materiałów.

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas w dniu balu. Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W sali przedszkolnej można było spotkać wróżki, królewny, myszki, rycerzy,  Spider-Mana. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach. Muzyka porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka i  disco. W trakcie karnawałowych szaleństw był też czas na pamiątkowe zdjęcie.

Nasz bal odbył się w Tłusty Czwartek, a najważniejszym akcentem Tłustego Czwartku są przecież pączki. W naszym przedszkolu  degustowaliśmy nie tylko pączki ale  również pyszne ciasto. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja  do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

Świeże powietrze

Spacer w przedszkolu to ważna sprawa , ale nie zawsze tylko spacer. Jeżeli pogoda pozwala to również jest dobra zabawa.

Andrzejki

Tak świętowaliśmy Andrzejki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25.11.2020 obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wyjątkowo mogliśmy przynieść do przedszkola naszego ulubionego pluszaka.

Szkolne Przygody Gangu Fajniaków “Powietrze” – doświadczenia

Powietrze jest, czy go nie ma? Przecież go nie widzimy, nie czujemy a jednak istnieje. Przekonaliśmy się o tym wykonując z naszą panią doświadczenia. Rozmawialiśmy również o tym jak dbać o powietrze, jak segregować odpady.

Szkolne przygody Gangu Fajniaków – prace plastyczne

Nasze prace wzięły udział w konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka; przedstawialiśmy żywioł  Powietrze.  Oto nasze prace.

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury.

Bierzemy udział w projekcie Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury.

Moduł I – Książki  Dzieciństwa zaliczony. Oto nasze prace:

Moduł III –  Dbamy o zdrowie z Małym Misiem również zaliczony. Sami zobaczcie jak dbamy o nasze zdrowie z Misiem i nie tylko.

Światowy Dzień Bibliotek

21.10.2020 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Bibliotek . Mogliśmy się przebrać za ulubioną postać z bajki. Nasze starsze koleżanki odczytały nam Bajkę o Kopciuszku. Odbył się również konkurs o przygodach Gangu Fajniaków. W konkursie wzięły udział również klasy I – III . Nasz oddział przedszkolny wygrał. Hura !!! Pani dyrektor wręczyła nam nagrodę Fajniaka Dobromira.

06.10.2020 Pani Sylwia Wąsowska – nauczyciel fizyki w naszej szkole, odwiedziła dziś nasz Oddział Przedszkolny. Przeprowadziliśmy proste eksperymenty z wykorzystaniem owoców i warzyw. Dowiedzieliśmy się co to jest skrobia i w jakich owocach i warzywach występuje, wykrywaliśmy skrobię za pomocą jodyny. Rozmawialiśmy  o tym, w których owocach i warzywach jest najwięcej witaminy C i jak ona jest ważna w okresie  jesienno  – zimowym dla naszego organizmu. Zwróciliśmy  szczególną uwagę na higienę osobistą, w związku z panującą pandemią. Wykonaliśmy doświadczenie z pieprzem i mogliśmy zaobserwować w jaki sposób możemy pokonać bakterie i wirusy.

02.10.2020 Grupa przedszkolna wzięła udział w XXVI Sportowym Turnieju Miast i Gmin. Były gry i zabawy integrujące grupę oraz zabawy z elementami współzawodnictwa.

30.09.2020 Świętujemy „Dzień Chłopaka”. Dzisiaj wszyscy chłopcy z naszej grupy otrzymali słodkie upominki. Pani wręczyła im również piękne krawaty. Było wesoło i sympatycznie.

22.09.2020 Świętujemy „Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka”.

W tym dniu mieliśmy założyć odświętny przy tym błyszczący strój – żeby błyszczeć jak gwiazdy. Pani wręczyła nam dyplomy wzorowego przedszkolaka. Były zabawy i konkursy.

21.09.2020 Udział w akcji „Sprzątanie Świata”

Przedszkolaki z naszego oddziału wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata „. Posprzątaliśmy teren wokół szkoły,  przy tym dobrze się bawiliśmy.

ARCHIWUM

Skip to content